SİYASET
Giriş Tarihi : 01-11-2021 13:42   Güncelleme : 01-11-2021 13:42

1 Kasım 1922 de saltanatın kaldırılması

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin, Ulusal Kurtuluş Savaşımızın zaferle sonuçlandırılmasından hemen sonra başlatılan devrimler döneminin ilk adımı, kuşkusuz 1 Kasım 1922 de saltanatın kaldırılmasıdır. Bu kutlu devrimin üzerinden 99 yıl geçmesine karşın saltanatı diriltme ham hayali kimi şaşkınlarca halâ sürdürülebilmektedir.

1 Kasım 1922 de saltanatın kaldırılması

on yıllarda “Yeni Osmanlıcılık” adıyla ortalığa dökülen kadim Laik Cumhuriyet karşıtlarının Atatürk düşmanlıklarının temelinde yatan nedenlerden biri de budur. Atatürk düşmanları; Ulusal Kurtuluş Savaşını zoraki kabulleniyor, sonrasını - devrimler dönemini - reddediyorlar. Bu nedenle “MUSTAFA KEMAL” diyor, ama zorda kaldıkları dönemler dışında, bir türlü “ATATÜRK” diyemiyorlar. Yazık ki; güya Cumhuriyetçi bazı aymazlar da, 1 Kasım 1922 tarihli bu büyük devrimin önem ve anlamını yeterince kavrayamıyor, gerektiği gibi savunamıyorlar.


Atatürk ve Gazi Meclis 1 Kasım 1922 tarihli bu Devrim Yasası ile, ne Ulusal Kurtuluş Savaşı boyunca yaşadıkları Sultan Vahdettin ve avenesinin affedilmez ihanetleri nedeniyle bir intikam ve hesaplaşma içine girme, ne de ulusun geçmişle bağını koparma amacı gütmüşlerdir. Saltanatın kaldırılması; Mudanya Mütarekesi sonrasında, emperyalistler, Saray ve İstanbul Hükümetinin somut ve çok tehlikeli hamleleri sonucu alınan zorunlu bir şimdilerde Atatürk’ün bu devrimci ve kararlı tutumu, devrimi yenilgiye uğratarak Laik Cumhuriyeti Teokratik Devlete dönüştürmek için emperyalist teşviklerle sahaya sürülen “Yeni Osmanlıcı” hadsizlere karşı gösterilmek şurada dursun, bu tarihi konuşma savunulmuyor, gözlerden kaçırılıyor, adeta unutturulmak isteniyor.


Şehitlerimizin emaneti Türkiye Cumhuriyeti’ni; laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olarak sonsuza dek yaşatmanın ancak, Atatürk’ün antiemperyalist - tam bağımsızlıkçı - halkçı - devrimci ideolojisinden ( KEMALİZM ) ayrılmamak ve Aydınlanma Devrimlerini korumakla olanaklı olduğu hiç unutulmamalıdır. Emperyalizm ve faşizmle uzlaşılmaz, tepeleyene kadar savaşılır. CUMHURİYET HALK PARTİSİ bu devrimci tutumu sürdürmeye kararlıdır.
Saltanatın kaldırılması ve Harf  Devrimini kutluyor, Bugün de aynı kararlılık ve inançla Türkiye Cumhuriyeti’ ni ve  Atatürk Devrimlerini savunuyoruz…!