GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-08-2021 21:34   Güncelleme : 18-08-2021 21:34

‘Depreme hazırlıklı değiliz’

Sakarya Kuvayı Mücahitler Derneği, 17 Ağustos 1999 Depreminin 22. yılı anma etkinliğine katıldı. Önceki gece Adapazarı Kent Meydanında düzenlenen etkinlikte konuşan Sakarya Kuvayı Mücahitler Derneği Başkanı Dr. Muzaffer Coşkun, Sakarya’nın yeterince depreme hazırlıklı olmadığını söyledi.

‘Depreme hazırlıklı değiliz’

‘YETERLİ HAZIRLIK GÖRMÜYORUZ’

17 Ağustos 1999 Depreminin 22. yıldönümünde Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve İl Müftülüğünce düzenlenen anma etkinliğinde Sakarya Kuvayı Mücahitler Derneği de yer aldı. Programa katılan mücahitler yapılan dualara eşlik etti.

Program sonrası konuşan Sakarya Kuvayı Mücahitler Derneği Başkanı Dr. Muzaffer Coşkun, olası bir depreme karşı şehide yeterince bir hazırlık olamadığını belirtti. 

YORGUN BİNALAR TEHLİKELİ

1999 depremi sonrası ayakta kalan ancak tehlike arz eden yorgun binalara dikkat çeken Başkan Coşkun, “O korkunç felaketin üzerinden 22 yıl geçti. Daha önce de büyük depremler yaşamış olan bölgemiz için yeni bir deprem uzak değil, her an olabilir. Ancak bu gerçek ortadayken Sakarya’da olası bir depreme karşı ciddi bir hazırlık görmüyoruz. Hasarlı binalar makyajlanmış olarak ortada duruyor. Yıllardır söylenen kentsel dönüşüm hâlâ gerçekleştirilmiş değil. Bir an önce harekete geçilmeli yoksa aynı acıları tekrar yaşarız” dedi.

DEPREM ÇANTASI VE TOPLANMA ALANI

Depremde naslı hareket edilmesi gerektiğine de dikkat çeken Başkan Coşkun, “Depreme her an hazırlıklı olmalıyız. Herkesin evinde ve işerinde bir deprem çantası mutlaka bulunmalı. Olası bir depremde hayatta kalabilmek çin deprem çantasının büyük önemi var. Ayrıca deprem olduğunda nerede toplanılacağı konusunda halkın yeterli bilgisi yok. Bu onu sürekli gündemde tutulmalı” diye konuştu.

‘ALLAH BİR DAHA GÖSTERMESİN’

17 Ağustos Depreminin özellikle Sakarya’da derin acılar yaşattığını belirten Sakarya Kuvayı Mücahitler Derneği Başkanı Dr. Muzaffer Coşkun, “Depremde kaybettiğimiz hemşehrilerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Tüm Sakaryalı vatandaşlarımızın ve yöneticilerimizin de depreme karşı bilinçli olmasını temenni ediyorum. Allah kimseye bir daha böyle acılar yaşatmasın” ifadelerini kullandı. 

 

Sabahattin BİRİNCİ / Sakarya