SİYASET
Giriş Tarihi : 05-12-2021 11:54   Güncelleme : 05-12-2021 11:54

"Dünya Madenciler Günü" olarak kutlu olsun

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin, Roma İmparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçan Santa Barbara`nın, 4 Aralık günü bir mağaraya sığındığı ve mağarada çalışmakta olan madencileri koruduğuna inanılmış, bu nedenle madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edilmiştir.

Santa Barbara`nın efsanesinin geçtiği mekânların Anadolu olmasından dolayı 4 Aralık, önce Anadolu`da daha sonrada Avrupa ve tüm dünyada "Dünya Madenciler Günü" olarak kutlanılmaya başlanmıştır.
 
Madencilik sektörünün sorunlarının gündeme gelmesi, bu sektörün en önemli sorunlarından birisi olan iş kazalarına çözüm bulunması, maden ocaklarının sağlıklı ve güvenli iş ortamları haline getirilmesi için somut adımların atılmasının beklentisini sürdürmekleyiz. Madenlerin yer altından çıkarılması oldukça tehlikeli ve meşakkatli bir uğraştır. Yerin yüzlerce metre altında zorluklara karşı alın teri dökerek, kahramanca mücadele veren ve canlarını hiçe sayarak dünyanın en zor mesleğinde çok zor koşullarda ve canları pahasına çalışan madencilerin emekleri büyük övgü ve takdiri hak etmektedir.
 
Öte yandan insan, doğa, ekolojik sistem gibi tüm kavram ve etik değerler "ticarileştirilerek" yıkımının sürdürülmek istendiği günümüz ekonomi sisteminde madenlerimiz de sadece ticari bir meta gibi piyasalaştırılırmıştır. Yüksek kar hırsıyla, emekçilerin çalışma koşulları, iş güvencesi ve iş güvenliği koşulları hiçe sayılmaktadır. Maalesef bu tablo ile ülkemiz iş cinayetleri istatistiklerinde  Avrupa`da birinci sırada, dünyada ise üçüncü sıradadır.
 
Soma, Ermenek Kozlu, Karadon, Armutçuk başta olmak üzere Zonguldak, Yozgat Sorgun, Kütahya Gediz, Kastamonu Küre, Balıkesir Dursunbey, Bursa Mustafa Kemalpaşa ve daha nicelerinde yitirdiğimiz maden emekçilerini unutmadık unutturmayacağız da.
 
Her türlü tehlike ve zorluğu göğüsleyerek mücadele veren, ekmeğini yerin yüzlerce metre altında çalışarak çıkarmaya çalışan madencilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutluyor, emekçilerimizin yaşam haklarının güvence altına alındığı ve emeklerinin karşılığının tam verildiği, iş güvencesinin sağlandığı emeğin ve emekçinin değer kazandığı yarınlarda, dayanışma içinde buluşmak dileğiyle kaybettiğimiz bütün maden emekçilerimizi saygıyla anıyoruz. AŞKIN OKTAY