MAGAZİN
Giriş Tarihi : 02-11-2021 11:55   Güncelleme : 02-11-2021 11:55

Eurovision’da İsrail’i temsil edebilir: Linet X Factor’de hayran bıraktı

Şarkıcı Linet İsrail'deki XFactor yarışmasında boy gösterdi. Peformansıyla jüri üyelerini etkileyen Linet'in Eurovision şarkı yarışmasında boy göstermesi bekleniyor.

Eurovision’da İsrail’i temsil edebilir: Linet X Factor’de hayran bıraktı

Ünlü şarkıcı Linet, Eurovision şarkı yarışmasında İsrail'i temsil etmek için x Factor yarışmasına katıldı.

Jüri üyelerini performanı ile etkileyen Linet, bir sonraki tura geçmeye hak kazandı. Linet, 2022 Eurovision yarışmasında İsrail'i temsil etmeyi hedefliyor. İsrail doğumlu Şarkıcı yarışmadaki şarkıyı Türkçe ve İbranice söyledi.

İsrail Eurovision temsilcisini XFactor yarışması ile belirleyecek. Yarışmacılar arasında Linet ve Sapir Sapan yer alırken jüriler arasında Netta yer alıyor.

2022 Eurovision Yarışması'nda 40'tan fazla yayıncı yarışacak. Türkiye ise 2013 yılından itibaren yarışmaya katılmıyor.

LİNET KİMDİR?

Linet 5 Mart 1975 tarihinde İsrail Tel Aviv'de dünyaya gelmiştir. Tam olarak adı, Linet Menaşi'dir.

Annesi bir dönemlerin önemli Türk sanat müziği şarkıcılarından olan Bursalı Leyla Özgecan (Leya Bonana), babası ise İstanbullu Şumuel Menaşe’dir. Lise eğitimini İsrail'de tamamlayan Linet, ardından İsrail Ordusunda 3 ay askerlik yapmıştır. Linet'in iki kız kardeşi bulunmaktadır.

 

Annesinden şarkı söylemeyi öğrenen ve beş yaşındayken ilk sahne deneyimini yaşayan Linet; 10 yaşında ilk albümünü çıkarmıştır. 1993 yılında Ani Ana isimli şarkı ile Eurovision Şarkı Yarışması İsrail elemelerine katılan sanatçının Türkiye’deki ilk albümü ise 1995 yılında yayınlanmıştır. Türkçe ve İbranice’nin yanı sıra Arapça ve İngilizce şarkılar da söyleyen Linet, 17 yaşındayken Orhan Gencebay ile tanışmış ve Gencebay'ın şarkılarından oluşan bir albüm yayınlamıştır. Linet, bu albümle iki Altın Plak kazanmıştır.

2003 yılında İsrail'de “Different Woman” adlı bir stüdyo albümüne imza atan sanatçı, aynı zamanda İsrail'de şekerci dükkânı açarak ticaret işine de atılmış, bu dönemde aşırı kilo alan şarkıcı, müziğe geri dönebilmek için yaklaşık 40 kilo vermiştir.

2006 yılında Türkiye'ye dönme kararı alan Linet çeşitli mekanlarda sahne almaya başlamış, 2009 yılında da “Paylaşmak İstiyorum” adlı beşinci albümünü müzikseverlerin beğenisine sunmuştur.

Konuk olduğu programlarda şarkılarını playback yerine canlı olarak seslendiren Linet, Balık burcudur.