SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-11-2021 02:10   Güncelleme : 19-11-2021 02:18

İlaç yokluğu ile karşı karşıyayız.

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin;Her yıl olduğu gibi bu yıl da yıl sonuna yaklaşıyoruz ve bir kez daha ilaç yokluğu ile karşı karşıyayız. Bir kez daha eczacılarımız ve halkımız mağdur. İlaç yokluğu artık kronik bir sorun haline gelmiştir ve kalıcı çözümlere ihtiyaç vardır.

 İlaç yokluğu ile karşı karşıyayız.

Şu anki tabloda 645 ilaçta sıkıntı yaşanıyor. Hastalar eczane eczane ilaç aramak sorunda kalırken, eczacılar, ilaç depolarından ilaç istediklerinde 'Bu ilaçlar yeteri kadar stoklarda bulunmuyor' cevabını almakta, ilaç yokluğu nedeniyle tedavisi yarım kalan vatandaş ilaca ulaşımda güçlük çekmektedir. Vatandaşlar, eczanelerde ilaç bulamadığı için eczacıları suçlamakta, eczacı ile vatandaş karşı karşıya getirilmektedir . Öte yandan pandemi koşulları göz önüne alındığında bir tek ilacın dahi bulunamaması kabul edilemez bir durumdur.                                                                                                  Buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyor ve soruyoruz;
• Piyasada bulunmayan, az temin edilen ilaçlar hangileridir?
• Döviz kurundaki artış nedeniyle vatandaşın ulaşamadığı ilaca erişimi için Bakanlığınız tarafından alınan önlemler nelerdir?
• Bakanlığınızın piyasada bulunmayan ilaçların teminine yönelik herhangi bir girişimi var mıdır?
• İlaç erişimine yönelik sıkıntıyı önlemek için ilaç kurunun yıl içerisinde belli periyodlarla ilaç fiyatlarına yansıtılması yönünde bir çalışma yapılacak mıdır?
• Bakanlığınıza ilaca erişemediği gerekçesiyle kaç vatandaş şikayet başvurusu yapmıştır?
• İlacın çok önemli, vazgeçilmez ve stratejik bir ürün olduğu gerçeğinden hareketle yerli ilaç üretiminin desteklenmesine yönelik yapılan çalışmalar nelerdir?
  Halk bir yandan geçinemiyor, yoksullukla mücadele ediyorken bir yandan da halkın elinden sağlık hizmeti hakkı alınıyor. Artık yeter! Sağlık harcamalarının SGK ve Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanması gerekirken şirketlere aktarılan bütçelerin bedeli halka ödetilemez                                                              

. Birinci basamak sağlık hizmetleri başta olmak üzere tüm sağlık hizmetleri ücretsiz olmalıdır. Şehir hastaneleri kamulaştırılmadır. Kapatılan ilaç araştırma-geliştirme-üretme kurumları yeniden açılmalıdır.  Herkes nitelikli, ücretsiz, erişilebilir sağlık hizmetlerinden faydalanmalıdır.

AŞKIN OKTAY