GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-09-2021 15:28   Güncelleme : 12-09-2021 15:28

Pfizer'dan Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci itirafı!

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin aşı geliştirme teklifinin Pfizer firması tarafından reddedildiği ortaya çıktı.

Pfizer'dan Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci itirafı!

BioNTech ile birlikte Koronavirüs’e aşı geliştiren Pfizer’in, salgının ilk günlerinde Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin aşı geliştirme yönündeki teklifini “virüs yakında kontrol altına alınacağı için” reddettiği ortaya çıktı.

T24'ün aktardığına göre; The Telegraph’ta yer alan habere göre, Koronavirüs dünyaya yayılırken 2020 yılında, BioNTech kurucuları Prof. Dr. Şahin ve Dr. Türeci’nin mRNA teknolojisiyle aşı geliştirme teklifi, Pfizer tarafından reddedildi. 

Pfizer Başkan Yardımcısı ve viral aşılardan sorumlu bilim insanı Dr. Phil Dormitzwer, mRNA teknolojisinin “deneysel” kalabileceğini söyledi. Dormitzer “Ben Covid-19’un Sars ve Mers salgınları gibi kontrol altına alınacağını düşünmüştüm” dedi.

Pfizer’in aşı geliştirme kararını Türeci ve Şahin’in ısrarları üzerine aldığı belirtildi. Prof. Şahin, ilaç devinin fikrini değiştirebileceğini düşündüklerini ve sonucun da böyle olduğunu söyledi.